reklama

6 skrytých príčin hladu, ktoré vás prekvapia

Často sa dostávate do situácie, kedy vás chytí takzvaný vlčí hlad, s ktorým si neviete rady a to najmä v neskorých večerných hodinách? Riadite sa všemožnými radami "nutričných guru poradcov" z kníh či z internetu, ale ručička na vašej váhe nie a nie klesnúť? V tom prípade je na čase spoznať pravé príčiny hladu alebo inými slovami - povieme si, čo môže byť za pozadím vašej stagnujúcej váhy a ako ochrániť seba i svoju chladničku pred nepriaznivými vplyvmi prejedania sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V prvom rade si treba uvedomiť, že samotný pocit hladu nemusí vyvolať len nedostatok jedla, ako sa všetci logicky domnievame. Áno, všeobecne platí, že pokiaľ sme hladní, organizmus nám dáva signál, že od poslednej dodávky energie uplynula už dostatočne dlhá doba. Avšak nie vždy je to také jednoduché. Niekedy totiž môže ísť o zamaskovaný hlad a preto treba lepšie spoznať jeho príčiny a signály, ktoré nám vysiela.

1. Nedostatok tekutín

Určite aj vy poznáte známu formulku, "hlad je prezlečený smäd". Táto múdrosť presne vystihuje a odzrkadľuje to, čo v skutočnosti denno - denne podceňuje mnoho z nás - pitný režim. Pre uponáhľaný pracovný deň a iné povinnosti zabúdame poctivo prijímať tekutiny, čím dochádza k postupnej dehydratácii. Organizmus preto zvolí inú taktiku, takzvaný záložný plán. Postupne navodí pocit hladu s cieľom zvýšiť hydratáciu a zbytočné prejedanie sa, či konzumácia nutrične chudobných jedál je na svete!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

-> Pite preto počas dňa pravidelne, v primeraných dávkach, aj v prípade, že nepociťujete smäd.

2. Stres, stres, stres

Zažíva ho asi každý z nás, sme ním konfrontovaní v práci, v škole, pri rodinných konfliktoch alebo jednoducho v ťažkých životných situáciách. Záleží však len a len na nás, ako sa so situáciou vysporiadame a do akej miery zasiahne naše zdravie. Stres. Okrem iného ovplyvňuje aj náš telesný vzhľad, pretože uvoľňuje hormón kortizol, ktorý podporuje nielen chuť do jedla, ale aj ukladanie tukových zásob. Pri emočnom vypätí dochádza tiež ku konzumácii najmä sladkých jedál, ktoré fungujú na princípe uvoľňovania hormónu šťastia - serotonínu. Patríte aj vy medzi "vášnivých milovníkov čokolády"? Potom už asi viete, že účinky sladkých maškŕt sú iba chvíľkovou záležitosťou a situáciu v skutočnosti nevyriešia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

-> Nájdite si čas na relax, pohybové aktivity, či iné záujmové činnosti, vďaka ktorým sa odreagujete a uvoľníte. Predchádzajte stresovým situáciám, konfliktom a namiesto sladkého zvoľte radšej inú formu kompenzácie.

3. Málo spánku a únava

V prípade, že spíte menej ako 6 -7 hodín a únava je počas dňa vaším úhlavným nepriateľom, na radu prichádzajú hormóny leptín a grelín, ktoré sa postarajú o to, aby sa váš pocit hladu stal postupne doslova neznesiteľným. Leptín má totiž za úlohu organizmus informovať o jeho nasýtení a grelín zase navodzuje pocit hladu a apetít. Pri nedostatočnom spánku a pri vyčerpaní sa znižuje hladina leptínu a naopak, hladina grelínu sa zvyšuje. Bolo dokázané, že pokiaľ ľudia spali menej ako 6 hodín aspoň dve noci po sebe, mali cca o 28% vyššiu hladinu grelínu a o18% nižšiu hladinu leptínu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

-> Pravidelný, kvalitný a ničím nerušený spánok je dôležitým faktorom pri dosiahnutí nielen duševnej pohody, ale aj zdravej a krásnej postavy.

4. Psychické príčiny hladu

Nízke sebavedomie a pocit menejcennosti dokážu tiež do veľkej miery ovplyvniť stravovacie návyky. Ich kompenzácia sa môže prejaviť zbytočným prejedaním sa, pocitom beznádeje v nápravu stravovacích návykov, myšlienkami typu "zaženiem problémy jedlom," či "aj tak mi už nič nepomôže".

-> Pracujte na svojom sebavedomí, robte to čo vás baví, vytrvajte v tom, obklopte sa správnymi ľuďmi, alebo čítajte odbornú, motivačnú literatúru. Ak si neviete pomôcť sami, obráťte sa na psychológa, či terapeuta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Metabolické poruchy, či hypoglykémia

Ak jete počas dňa veľmi málo a nepravidelne, je možné že vám rapídne klesne cukor a večer sa prichytíte pri tom, ako vyjedáte celú chladničku. Väčšinou sú za tým chýbajúce uhľohydráty v tele, ktorých úlohou je zásobovať organizmus energiou.

-> Jedzte pravidelne, v primeraných porciách a hlavne dbajte na výživné, kvalitné potraviny.

6. Hormonálne poruchy

Problémy s priberaním a stagnujúcou váhou môžu mať aj tí, ktorí trpia hormonálnymi poruchami, najčastejšie poruchou činnosti štítnej žľazy.

-> Prioritne je vhodné navštíviť odborníka - endokrinológa, ktorý vám pomôže zdolať ďaľšie potrebné kroky.

Na záver pridávam zaujímavé zistenie, hodné na zamyslenie:

Vyskumné štúdie porovnali mozgový scan človeka závislého na drogách s človekom závislom na jedle a zistili, že špecifické oblasti mozgu, centrá odmeny sa správajú takmer totožne!

Foto zdroje: sk.medixa.org, worldtruth.tv, sheknows.com, nursecareerscanada.com, oprah.com, mulhercomsaude.com, gravitytrainingzone.com.

Ľubica Trnková

Ľubica Trnková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem ako nutričný a obezitologický konzultant. Počas mojej praxe som stretla mnoho zaujímavých ľudí, prostredníctvom ktorých som mala možnosť nahliadnuť do sveta zdravotných, sociálnych a psychických problémov.Staroveká múdrosť hovorí,že fyzický, duševný a intelektuálny stav môžeme ovplyvniť vhodnou stravou. Nezdravý štýl života a zlé stravovacie návyky prinášajú nielen riziko vzniku zníženej imunity, ale aj rôzne zdravotné problémy. Osobne vychádzam z myšlienky, že chorobám je dôležité najmä predchádzať a až potom ich liečiť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu